Sobota, 4 lutego 2023

Ubezpieczenie od awarii samochodu – co to jest i czy warto je kupić?

3 czerwca 2021

Ubezpieczenie od awarii mechanicznej to opcjonalna część ubezpieczenia samochodu, dotycząca bezpośrednio sytuacji, w której pojazd odmówi nam posłuszeństwa z powodu awarii. Na przykład uszkodzony silnik lub przebicie przewodu klimatyzatora zostaną objęte takim ubezpieczeniem. Chociaż pomysł wydaje się w zasadzie rozsądny, wielu ekspertów kwestionuje wartość ubezpieczenia. Awarie samochodów mogą być kosztowne, ale częstość ich występowania jest niewielka. Porównywanie stawek od wielu ubezpieczycieli jest jednak jednym z najlepszych sposobów na znalezienie taniego ubezpieczenia.

Co to jest ubezpieczenie od awarii mechanicznej?

Ubezpieczenie od awarii mechanicznej obejmuje poważne awarie, które mogą wystąpić w samochodzie, które często są wykluczone z podstawowego ubezpieczenia samochodu. Niezależnie od tego, czy są to złe hamulce, problemy ze skrzynią biegów, układ elektryczny lub jakakolwiek inna poważna awaria układu pojazdu, ubezpieczenie pokrywa naprawy. Ubezpieczenie nie obejmuje jednak rutynowych przeglądów, problemów z oponami lub uszkodzeń spowodowanych przez kierowcę. Wszelkie naprawy spowodowane wypadkiem samochodowym są likwidowane ze standardowej ochrony. W przeciwieństwie do bardziej znanych rodzajów ubezpieczeń samochodowych, to nie jest oferowane przez każdą firmę, ani nie każdy samochód się do niego kwalifikuje. Wiele rzeczy, które mogą się zepsuć w nowym samochodzie, będzie objętych gwarancją. Z drugiej strony ubezpieczenia tego typu są nieco szersze niż zwykła gwarancja i mogą obejmować awarie, które nie pasują do konkretnych opisów zawartych w gwarancji. Niestety, musisz wykupić ubezpieczenie jeszcze w okresie obowiązywania gwarancji, w oczekiwaniu na jej ewentualne wygaśnięcie.

Ile kosztuje ubezpieczenie od awarii mechanicznej?

W porównaniu z kosztem ubezpieczenia samochodu, ubezpieczenie zazwyczaj nie jest zbyt drogie. Należy jednak pamiętać samochody o zbyt wysokiej wartości mogą nie kwalifikować się do ubezpieczenia. Zasadniczo ubezpieczenie to samo, co rozszerzona gwarancja, ale te ochrony działają na kilka różnych sposobów. Główną zaletą ubezpieczenia nad rozszerzonymi gwarancjami jest to, że ubezpieczenie jest zwykle tańsze. Plany rozszerzonej gwarancji wymagają zapłaty kwoty z góry, w przeciwieństwie do rat. Plany ubezpieczenia charakteryzują się większą elastycznością, jeśli chodzi o miejsce, w którym można przywieźć samochód do naprawy. Rozszerzone gwarancje mogą wymagać korzystania tylko z niektórych mechaników i garaży. Rozszerzone gwarancje mają zwykle mniejsze odliczenia. Jeśli zdarzyła się poważna awaria, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy dzięki ubezpieczeniu — ocena sprowadza się to do prawdopodobieństwa, że twój samochód ulegnie awarii. Musisz przewidzieć:

• Rodzaj naprawy

• Koszt naprawy

• Koszt ubezpieczenia

• Oszczędności

Jak możesz zmierzyć swoje szanse na poważną awarię samochodu? Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, jak długo będziesz korzystać z samochodu. Nowsze samochody zwykle psują się rzadziej niż starsze, więc powinieneś wybrać ubezpieczenie tylko wtedy, gdy planujesz zachować pojazd przez ponad pięć lat. Następną rzeczą do rozważenia jest niezawodność twojego samochodu. Na koniec należy pamiętać, że ubezpieczenie nie pokryje drobnych — a więc bardziej prawdopodobnych — napraw. To najczęściej naprawy do 200-300 złotych, więc jeśli koszt napraw objętych ubezpieczeniem znacznie przekracza te kwoty, wykupienie ubezpieczenia jest tego warte. Większość pojazdów może być objęta ubezpieczeniem, w tym klasyczne samochody.