Poniedziałek, 20 marca 2023

Co to jest ubezpieczenie OC?

21 czerwca 2021

Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Najważniejsze to OC. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Co to jest OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem w Polsce i chroni osoby, które zostały ranne w wypadku io pokrywa szkody materialne. Co ważne, OC ubezpiecza tylko samochód, a nie kierowcę. Oznacza to, że każdy może jeździć ubezpieczonym samochodem z ochroną. Kolejnym ważnym elementem jest to, że OC pokrywa szkody tylko wtedy, gdy miałeś wypadek i nie była to twoja wina. Jeśli to ty spowodowałeś wypadek, nie otrzymasz odszkodowania za uszkodzenia samochodu. Jeśli chcesz być ubezpieczony na taką sytuację, potrzebujesz drugiego rodzaju ubezpieczenia, AC. Prawo wyraźnie mówi, że każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi posiadać ubezpieczenie obowiązkowe. Kierowca nie ma prawa podróżować samochodem bez ubezpieczenia. Wysokość mandatów za prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia w Polsce jest zróżnicowana. Jazda bez OC samochodem osobowym to koszt nawet dwukrotnej płacy minimalnej = 5600. Jazda bez OC na ciężarówce - 3 x płaca minimalna = 8400 Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Polsce? Na cenę ubezpieczenia samochodu, składa się kilka czynników.

Jest to między innymi:

• wiek samochodu;

• objętość silnika;

• model

• liczba poprzednich właścicieli;

• doświadczenie;

• miejsce zamieszkania.

Na terenach wiejskich (ze względu na mały ruch) koszt jest zwykle niższy, w dużych miastach znacznie wyższy. System bierze pod uwagę wiele różnych zmiennych. Na przykład, jeśli statystycznie samochody danej marki częściej uczestniczą w wypadkach samochodowych, to cena ubezpieczenia takiego pojazdu będzie wyższa. Niestety cena obowiązkowego ubezpieczenia stale rośnie (tylko w 2019 r. średnia podwyżka wynosiła 45%, a maksymalna w niektórych regionach osiągnęła 80%). Możesz sprawdzić koszt OC u różnych dostawców za pomocą kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.

Korzystając z usługi należy zwrócić uwagę na dwa punkty :

• Na dole pierwszego formularza należy zaznaczyć tylko kategorię „OC” - inne rodzaje ubezpieczeń są opcjonalne.

• Podając prawdziwy numer telefonu, możesz uzyskać dużą liczbę ofert od firm ubezpieczeniowych.

Jak zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu?

Właściciel auta nie ma wpływu ani na wiek swojego samochodu, ani na jego parametry techniczne, ani na regionalne współczynniki OC. Jednak jest jeden parametr, o którym wiele osób zapomina. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę doświadczenie, bezwypadkową jazdę. W przeciwnym razie historia ubezpieczenia zacznie się od zera. Roczną opłatę można podzielić na 2, 3, 4, a nawet 6 części, ale musisz zrozumieć, że im więcej wpłat, tym wyższa będzie łączna kwota. Jednak na przykład przy rocznym koszcie 1280 zł kwota podzielona na dwie płatności wzrośnie do 1360 (2 x 680), a podzielona na 6 części może wzrosnąć do dwóch lub więcej tysięcy złotych. W Polsce jest sporo firm ubezpieczeniowych. Naszym zdaniem najwygodniej jest skorzystać z usług agentów ubezpieczeniowych. Osoby te współpracują z kilkoma firmami jednocześnie i będą w stanie znaleźć najkorzystniejsze warunki dla konkretnego przypadku. Jednocześnie lepiej współpracować z zaufanymi, sprawdzonymi profesjonalistami.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Taka funkcja może być wymagana np. przy zakupie samochodu lub po wypadku, ponieważ Obecne prawo nie wymaga posiadania przy sobie polisy. Możesz sprawdzić to na policji (w razie wypadku) lub wysyłając pisemny wniosek do firmy ubezpieczeniowej, lub jej stowarzyszenia. Istnieją jednak również internetowe metody sprawdzania poprawności polityki systemu.