Sobota, 4 lutego 2023

Bez bólu głowy, czyli jak wybrać dobre ubezpieczenie

14 czerwca 2021

Wybór kompleksowej polisy ubezpieczeniowej jest ważny dla każdego właściciela samochodu, ponieważ rozwiązanie problemów, które mogą wystąpić w przyszłości, zależy od zakresu ubezpieczenia. Istnieje kilka możliwości znalezienia opłacalnej kompleksowej polisy ubezpieczeniowej. Głównymi kryteriami wyboru polisy ubezpieczeniowej są ubezpieczone ryzyka (przypadki odszkodowania), cena polisy oraz brak problemów z płatnościami.

Zakres ryzyka

Przy wyborze polisy ważne jest, aby wiedzieć, jakie zagrożenia wymagają ochrony. Jeśli jesteś niedoświadczonym kierowcą, lepiej ubezpieczyć się od uszkodzenia samochodu. Jeśli samochód kosztuje dużo i stoi na niestrzeżonych parkingach, warto go ubezpieczyć od kradzieży. Aby zapewnić kompleksową ochronę, zaleca się wykupienie „pełnego ubezpieczenia”, które pokryje koszty w przypadku uszkodzenia lub kradzieży auta. Przed podpisaniem umowy konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z pełną listą zdarzeń ubezpieczeniowych, które opisane są w regulaminie ubezpieczenia.

Cena polisy

W zależności od firmy i zakresu świadczonych usług koszt kompleksowej polisy ubezpieczeniowej może być różny. Niektórzy ubezpieczyciele kuszą klientów rabatami. Niska cena AC nie oznacza, że mogą wystąpić problemy z wypłatą odszkodowania, podobnie jak wysoka cena nie gwarantuje szybkiej wypłaty odszkodowania – wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Firma ubezpieczeniowa

Często najbardziej wiarygodne towarzystwa ubezpieczeniowe to te, które funkcjonują na rynku od dawna. Większość kierowców korzysta z ich usług. Możesz zapytać krewnych lub znajomych o to, u którego ubezpieczyciela wykupili polisę. Czy była droga, czy były jakieś problemy z płatnościami. Wiele takich informacji można znaleźć w Internecie - istnieją strony i fora, na których można przeczytać recenzje dotyczące konkretnego ubezpieczyciela. Zaufanie do firmy może spowodować jej ocena, która jest przyznawana przez agencje. Charakteryzuje kondycję finansową. Im wyższa ocena, tym lepsza firma i większe szanse na obopólnie korzystną współpracę. Biorąc pod uwagę te parametry, możesz wybrać kompleksową polisę ubezpieczeniową na jeden z poniższych sposobów:

1. Niezależnie. Aby to zrobić, będziesz musiał odwiedzić biura kilku firm ubezpieczeniowych, porozmawiać z ich specjalistami, poznać zasady ubezpieczenia, koszt polisy, wskaźniki finansowe. Na podstawie otrzymanych informacji należy dokonać wyboru i ponownie odwiedzić ubezpieczyciela w celu zawarcia umowy.

2. Za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych. Specjaliści ci współpracują z kilkoma firmami jednocześnie. Po zgłoszeniu poinformują cię o ofertach i warunkach zakupu polisy. Co do zasady nie będziesz musiał dopłacać za usługi agentów – ich wynagrodzenie będzie wliczone w cenę ubezpieczenia. Istnieje jednak ryzyko - możesz zostać oszukany.

3. Korzystanie z usług internetowych. To wygodny sposób na znalezienie ubezpieczenia online. Wszystkie informacje o ubezpieczycielu i kompleksowej polisie ubezpieczeniowej można uzyskać na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej lub w usługach podsumowujących te dane. Aby uzyskać ubezpieczenie, należy zadzwonić do przedstawiciela firmy lub przyjść do jej biura.

Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia dodatkowego?

Jeśli polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców w naszym kraju, to ubezpieczenie samochodu AC należy do dobrowolnych. Co więcej, koszt ubezpieczenia jest wyższy w porównaniu z ubezpieczeniem samochodu OC. Jednak jeśli spojrzysz na statystyki wypłat, weźmiesz pod uwagę możliwe ryzyka i zważysz potencjalne koszty, to zakup polisy zdecydowanie zasługuje na rozważenie.