Sobota, 4 lutego 2023

Ugoda z ubezpieczycielem – na co zwrócić uwagę?

18 maja 2021

Podpisanie ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym jest najwygodniejszym i często najlepszym sposobem na rozwiązanie sporu z ubezpieczycielem. Należy jednak pamiętać, że podpisując ugodę – de facto rezygnujesz i zrzekasz się wszelkich roszczeń w przyszłości. Dlatego, zanim złożysz swój podpis pod ugodą, postaraj się dokładnie przeczytać warunki tego porozumienia.

Co to jest ugoda?

W przypadku pojawienia się sporu z ubezpieczycielem, ugoda jest jednym z dwóch sposobów rozwiązania kontrowersji. Jeśli nie podpiszemy ugody, to jedynym wyjściem pozostaje sprawa w sądzie, gdzie uzyskanie wymaganego odszkodowania może być problematyczne. Musisz mieć bowiem świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoich prawników, a sama sprawa sądowa może trwać latami. W przypadku ugody – pieniądze otrzymujemy natychmiast. Wydaję się zatem, że to dobry sposób na rozwiązanie sporu, ale musimy mieć świadomość, że suma, jaką otrzymamy, będzie mniejsza od tej, jakiej się pierwotnie domagaliśmy. Dlatego pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to wysokość odszkodowania, jaka zostanie nam przyznana na bazie porozumienia. Jeśli kwota jest dla nas dalece niezadowalająca, to może lepiej rozważyć drogę sądową.

Jak wygląda zawarcie ugody?

W większości przypadków, to towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca się do nas z propozycją ugody. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim każdy proces jest w pewnym sensie ciosem wizerunkowym w firmę. Po drugie w większości przypadków firmy ubezpieczeniowe już na wstępie zaniżają wysokość odszkodowania. Zatem podwyższając jego kwotę, tak naprawdę częstokroć, po prostu decydują się na pełną wypłatę należnych nam pieniędzy. Ostatecznie zawsze istnieje ryzyko, przegrania procesu sądowego. Jeśli prawnicy firmy, poinformują odpowiedni dział, że takie ryzyko jest znaczne, to najpewniej firma będzie dążyć do ugody.

Negocjacje

Naszym prawem jest odmowa podpisania porozumienia – ugody. W takim przypadku albo ubezpieczyciel przedstawi nową, korzystniejszą propozycję albo możemy liczyć na wygraną w sądzie. Możliwe jest też negocjowanie przedstawionej kwoty. Niekiedy firmy ubezpieczeniowe zgadzają się na jej podwyższenie. Jednak nie oczekujemy tutaj spektakularnej podwyżki. Jeśli żądamy od towarzystwa ubezpieczeniowego na przykład 20 tysięcy złotych dodatkowo, a otrzymamy propozycje 5 tysięcy złotych, to w efekcie negocjacji możemy liczyć na podwyżkę w granicach 2-3 tysięcy złotych.

Na co zwrócić uwagę?

Każdą propozycję ugody należy skonsultować z prawnikiem lub doradcą. Osoby starające się o podwyższone odszkodowanie, bardzo często nie mają świadomości, na jaką kwotę mogą finalnie liczyć. Nie mają też świadomości, jakie są ich prawa w stosunku do roszczeń. Doświadczony doradca czy prawnik będzie w stanie obiektywnie ocenić, czy dana propozycja jest uczciwa. Na podstawie naszych dokumentów, jest też w stanie doradzić nam, jak dalece prawdopodobne jest wygranie sprawy w sądzie. W przypadku osób, które starają się o odszkodowanie, które wynika z konieczności leczenia, a jednocześnie są jeszcze w trakcie hospitalizacji czy podlegają samemu leczeniu, nie powinny zbyt pochopnie decydować się na podpisanie ugody. Nie mają bowiem pełnej wiedzy, co do tego – jakie będą ostateczne koszty leczenia. Podobnie jest w przypadku prowadzonej naprawy samochodu. Nie podpisuj ugody, póki nie zobaczysz wszystkich faktur i rachunków za naprawę. Jeśli jesteś osobą małoletnią, to teoretycznie masz prawo do podpisania ugody według własnej oceny – samodzielnie. Jednak także w tym przypadku warto skonsultować się ze swoim opiekunem.