Sobota, 4 lutego 2023

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania z OC sprawcy wypadku?

10 czerwca 2021

Możesz być najbardziej ostrożnym kierowcą, ale wystarczy chwila nieuwagi, aby ktoś inny uszkodził twój samochód. Przypominamy zatem co należy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia OC i jaka będzie jego wysokość?

Co zrobić zaraz po kolizji?

To jak zachowamy się natychmiast po incydencie, może zależeć od tego, czy możemy uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie od ubezpieczyciela. Przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce i upewnić się, że żaden z uczestników nie potrzebuje pomocy. Nawet jeśli zaraz po kolizji drugi kierowca przyzna się do winy, trzeba liczyć się z tym, że później może próbować się od niej uwolnić. W związku z tym należy z nim napisać oświadczenie zawierające: informacje o uczestnikach zdarzenia (imiona, nazwiska, numery PESEL, numer prawa jazdy), pojazdy (numer rejestracyjny, dane właściciela samochodu, numer polisy i nazwę ubezpieczyciela pojazdu sprawcy naruszenia), opis wydarzeń z dokładnym czasem i miejscem oraz szkicem sytuacyjnym. Warto skorzystać z formularzy przygotowanych przez ubezpieczycieli – to mniejsze ryzyko, że coś przegapisz. Oprócz oświadczenia warto na wszelki wypadek sfotografować zarówno lokalizację, jak i uszkodzenia pojazdów. Jeżeli sprawca nie posiada żadnych dokumentów, ma wątpliwości lub wydaje się pijany lub nie chce się przyznać się do winy, lepiej wezwać policję, nawet jeśli upiera się, żeby tego nie robić. Jeśli ktoś zostanie ranny, policja musi zostać wezwana, nawet jeśli poszkodowany tego nie chce.

Kiedy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Nie musisz się zbyt szybko spieszyć ze zgłoszeniem szkody, ponieważ zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego w standardowych przypadkach są to 3 lata. Czasami jednak warto zrobić to od razu – niektórzy ubezpieczyciele np. zapewniają holowanie uszkodzonego pojazdu lub oferują pomoc w załatwieniu formalności i wymianie auta. Z reguły na polisie podany jest numer całodobowego centrum ubezpieczeniowego.

Z kim mam się skontaktować?

Od niedawna istnieje tak zwana Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS). Polega ona na tym, że poszkodowany nie ma obowiązku informowania ubezpieczyciela sprawcy o odszkodowaniu za szkodę z ubezpieczenia OC, ale można to załatwić za pośrednictwem firmy, w której sam posiada ubezpieczenie. To wygodne rozwiązanie, gdy np. mamy ubezpieczenie od dobrego ubezpieczyciela. Jeśli korzystasz z BLS, twój ubezpieczyciel oceni szkodę i wypłaci odszkodowanie. Z tej opcji można skorzystać tylko w przypadku szkód do 30 000 zł, w których osoby nie zostały poszkodowane i większość ubezpieczycieli zrzeka się odpowiedzialności za szkody powstałe podczas kolizji z udziałem więcej niż 2 samochodów.

Wysokość odszkodowania

Niestety kierowcy zazwyczaj mają niewielką kontrolę nad otrzymywaną kwotą, głównie ze względu na naturalną, szybką amortyzację samochodów Uważaj na firmy, które wysyłają cię do wybranych przez siebie warsztatów blacharskich. Często są to kiepskiej jakości mechanicy, którzy używają części pochodzących z recyklingu lub części z różnych modeli samochodów. Jeśli po oszacowaniu uszkodzonego samochodu okaże się, że koszt naprawy wyniesie 75-80% wartości księgowej samochodu, firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie zdecyduje się na wymianę, a nie naprawę samochodu. Wartość księgowa zależy od roku, marki, modelu, przebiegu i ogólnego stanu pojazdu przed wypadkiem. Niewiele można zrobić, aby firma ubezpieczeniowa zmieniła wartość księgową, jeśli uważasz, że jest zbyt niska.

Jeśli firma ubezpieczeniowa zdecyduje się na naprawę twojego samochodu, wartość samochodu zmniejszy się z powodu wypadku. Szacunkowa wartość pomniejszona to analiza rynkowa wartości samochodu (identyczna marka, model, rok), który nie brał udziału w wypadku. Na podstawie tych informacji możesz spróbować odzyskać różnicę w wartości rynkowej od firmy ubezpieczeniowej.