Poniedziałek, 20 marca 2023
Czasami kwota odszkodowania, którą otrzymujemy, nie w pełni nas satysfakcjonuje, zwłaszcza jeśli jest znacznie niższa od tego, co faktycznie moglibyśmy otrzymać. Na szczęście z pomocą wyspecjalizowanej kancelarii możesz liczyć na dodatkową dopłatę po wypadku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie powinno wypłacić ci wyższego odszkodowania, musisz skontaktować się z prawnikami i skorzystać z bezpłatnej analizy sytuacji, podczas której dowiesz się, czy w twoim przypadku nie doszło do zaniżenia wysokości odszkodowania. W tego typu sprawach zwykle przeprowadza się analizę wypadkową w ciągu jednego dnia roboczego. Konieczna jest - dokumentacja medyczna, warunki ubezpieczenia, dane sprawy z firmy ubezpieczeniowej, a w przypadku śmierci poszkodowanego akt zgonu. Jeśli po analizie okaże się, że masz szansę na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, to niezwłocznie po otrzymaniu niezbędnych materiałów rozpocznie się proces odzyskania dodatkowego odszkodowania. Musisz mieć jednak świadomość, że zdarzają się przypadki, kiedy ubezpieczającemu można odmówić wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak gdy:
• wypadek nastąpił w wyniku klęski żywiołowej lub manewrów wojskowych;
• przypadki, które nie są ubezpieczone zgodnie z zasadami ubezpieczenia samochodu. Np. uszkodzenie powstało podczas wyścigu, jazdy próbnej lub nauki jazdy w specjalnie wyznaczonych miejscach.;
• klient wystąpił o płatność po upływie terminu określonego w umowie. Ubezpieczający może rozstrzygnąć sprawę wypłaty ubezpieczenia w sądzie, jeżeli posiada dokumenty potwierdzające uzasadnioną przyczynę spóźnionego złożenia;
• działania o charakterze przestępczym, które doprowadziły do umyślnego zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego;
• jeżeli osoba prowadząca samochód w chwili wypadku nie jest prawnym właścicielem pojazdu;
Bardzo ważne jest właściwe zachowanie po wypadku. Bezpośrednio po wypadku wielu kierowców w stresie po prostu zapomina o tym, co należy zrobić, aby nie łamać prawa i tym samym narazić się na odmowę wypłaty odszkodowania. Niemniej kolejność czynności do wykonania przez strony wypadku jest niezwykle prosta i wygląda następująco:
• Bez względu na miejsce wypadku i konsekwencje, zatrzymaj się, wyjdź z pojazdu i osobiście oceń skalę wypadku.
• Zamontuj trójkąt ostrzegawczy co najmniej 15 m od pojazdu - podczas postoju na terenie miejskim - nie mniej niż 30 m od pojazdu - przy postoju poza terenem osady.
• Udokumentuj ślady wypadku. Zrób zdjęcie (lub film) ogólną panoramę miejsca wypadku, uszkodzenia obu aut, ślady hamowania, tablice rejestracyjne pojazdów.
• Uzyskaj kontakt do świadków wypadku drogowego (imię i nazwisko, adres domowy, numer telefonu). Jeśli to możliwe, zdobądź ich oświadczenia. W przypadku kontrowersji, zeznania świadków mogą znacznie uprościć postępowanie wyjaśniające i pomóc poszkodowanemu uzyskać wszelkie należne mu płatności.
Te kroki pozwolą ci uzyskać pewność, że odzyskasz należne ci odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. Jednak w niektórych przypadkach wysokość ta może być zaniżona czy to przez samo towarzystwo ubezpieczeniowe, czy w efekcie niewspółmiernych strat do wysokości odszkodowania. Możesz ubiegać się o dodatkowe środki od samego ubezpieczyciela jak też sprawcy. Należy jednak w tym procesie udowodnić, że wypłacone już odszkodowanie nie jest adekwatne do powstałych szkód lub też, wysokość odszkodowania została zaniżona czy też pojawiły się nowe okoliczności, które są efektem wypadku drogowego. Na przykład konsekwencje zdrowotne.